Przejdź do głównej zawartości

Koreański system pisma

Wstęp

Koreański system pisma, czyli Hangeul. Jak wygląda? Kiedy powstał? Kto go wymyślił? Z czego się składa? Jeżeli chcecie się tego dowiedzieć, koniecznie przeczytajcie dzisiejszy wpis!

Początek

Hangeul (kor.한글) powstał w 1446r. Został on opracowany przez grupę uczonych na polecenie Króla Sejong'a Wielkiego - czwartego króla dynastii Yi, który wyglądał tak:


Ciekawostka: Jego pomnik znajduje się w Seulu.

Wcześniej Koreańczycy nie mieli własnego pisma, dlatego posługiwali się ideograficznym pismem chińskim. W języku koreańskim istnieje również drugi system - hanja (한자), którego używa się o wiele rzadziej i  jest on zapisem słów pochodzenia chińskiego.

Ciekawostka: Za święto powstania koreańskiego systemu pisma - Hangeul Day (한글 날) - uważa się 9 października.

Alfabet

Obecnie koreański alfabet składa się z czterdziestu liter, które dzielą się na samogłoski oraz spółgłoski. Samogłosek mamy 21, a spółgłosek 19.

Samogłoski: ㅏ,ㅑ,ㅓ,ㅕ,ㅗ,ㅛ,ㅜ,ㅠ,ㅡ,ㅣ,ㅐ,ㅔ,ㅒ,ㅖ,ㅘ,ㅙ,ㅚ,ㅝ,ㅞ,ㅟ, ㅢ

Spółgłoski: ㄱ,ㄴ,ㄷ,ㄹ,ㅁ,ㅂ,ㅅ,ㅇ,ㅈ,ㅊ,ㅋ,ㅌ,ㅍ,ㅎ,ㄲ,ㄸ,ㅃ,ㅆ,ㅉ

To, co różni hangeul od innych alfabetów, to sposób zapisu - nie jest to zapis linearny, lecz w układzie poziomych bądź pionowych sylabogramów. Oznacza to, że w układzie kwadratu poszczególne samogłoski i spółgłoski łączą się ze sobą, tworząc sylabę. Najprostszy sylabogram składa się z 2 elementów np. 나 (pol. ja), czyli ㄴ+ㅏ, a najbardziej skomplikowany to składający się z 4 elementów np. 삶 (pol. życie), czyli ㅅ+ㅏ+ㄹ+ㅁ.

Połączenia w tym alfabecie zapisywać można poziomo lub pionowo.

Połączenie poziome: 가 (ㄱ+ㅏ)
Połączenie pionowe: 고 (ㄱ+ㅗ)

Ciekawostka: Kształt spółgłosek jest wzorowany na kształcie narządów artykulacyjnych w trakcie ich wymowy.

Wymowa

Hangeul - jak i inne alfabety - posiada transkrypcję, czyli zapis wymowy w alfabecie łacińskim, co ma nam ułatwić naukę jego wymowy. Ja jednak nie pokażę wam tej transkrypcji, gdyż uważam, że jest ona bezsensu i nie pomaga, tylko utrudnia naukę prawidłowej wymowy.

Ludzie bardzo często uczą się wymowy przez taką transkrypcję, a potem oczywiście mówią źle, przez co mają problem w porozumiewaniu się w języku koreańskim (to tyczy się również nauki innych języków).

WAŻNE! Jeżeli chcecie nauczyć się wymowy poszczególnych liter bądź zasad wymowy, najlepiej jest oglądać filmiki, gdzie koreański native speaker ( rodzimy użytkownik języka koreańskiego) po kolei przedstawia każdą z liter i tłumaczy jej wymowę, a następnie sam ją wymawia (takich filmików na YT jest bardzo dużo). Najlepiej jest wtedy wielokrotnie powtarzać za nim i próbować naśladować jego wymowę oraz akcent. 

Gwarantuję wam, że w ten sposób o wiele łatwiej i szybciej nauczycie się prawidłowej wymowy. Nauka wymowy od native speaker'ów jest o wiele bardziej efektywniejsza niż gdybyście mieli uczyć się jej tylko czytając "jak to się mówi po polsku", czyli typowy polski odpowiednik danej litery bądź wyrazu.

Mówię wam to, ponieważ chcę was "uchronić" od tego błędu, który ja popełniłam. Koreańskiego uczę się od ponad roku i dopiero z dwa lub trzy miesiące temu zaczęłam oglądać filmiki z prawidłową wymową, bo czułam, że coś z tą moją jest nie tak. Po tych dwóch miesiącach mogę śmiało stwierdzić, że teraz moja wymowa jest o wiele, wiele lepsza (na pewno nie jest ona perfekcyjna, ale dostrzegam, że zrobiłam ogromny postęp). Zanim zaczęłam uczyć się wymowy od native speaker'ów, uczyłam się tylko z transkrypcji i dlatego dojście do tego, co umiem teraz zajęło mi tyle czasu.

***

Na sam koniec chcę wam bardzo podziękować za cierpliwe przeczytanie moich wypocin i jeżeli chcecie zacząć uczyć się języka koreańskiego, to nie zrażajcie się już na początku, widząc te wszystkie znaki, sylabogramy i zasady wymowy, bo to wcale nie jest takie trudne, na jakie wygląda (potrzeba tylko troszkę chęci i praktyki). Jak to mówią: "Nie taki diabeł straszny, jak go piszą." czy jakoś tak 😁

Dlatego nie poddawajcie się, wierzcie w siebie, a dacie radę. 💪
Ja w was wierzę, teraz wasza kolej.😉
A my widzimy się w kolejnym wpisie, do zobaczenia!

~Maria

Źródła informacji z "początku" oraz "alfabetu": "Koreański nie gryzie!" wydawnictwa EDGARD

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Koreańskie gesty

Wstęp W dzisiejszym poście podyskutujemy na temat związany z koreańską kulturą, a mianowicie porozmawiamy trochę o najbardziej powszechnych koreańskich gestach. Zapraszam! Ukłon Myślę, że takim jednym z najbardziej znanych koreańskich gestów jest ukłon. Chodzi tu głównie o sposób, w jaki witamy się z osobą starszą od siebie bądź wyższą od nas stanowiskiem. Pewnie wielu z was widziało swojego ulubionego idola kłaniającego się komuś bądź dostrzegliście to wiele razy w jakiejś k-dramie. Jak już wspomniałam, jest to po prostu pełne szacunku przywitanie/pozdrowienie drugiej osoby, która najczęściej jest od nas starsza lub znajduje się na wyższym stanowisku.  Dla przykładu, taką osobą może być: nauczyciel szef w pracy starszy pan sprzedawca w sklepie rodzice twojego przyjaciela itp. Zasada dwóch rąk Zasada ta polega na tym, by podając bądź biorąc coś od osoby starszej tudzież na wyższym stanowisku, zawsze używać do tego dwóch rąk. Jest to - tak samo j

Początki

Wstęp Na samym początku chciałabym serdecznie Cię przywitać na moim pierwszym w życiu blogu. Nazywam się Maria, a moją pasją jest Korea Południowa (dokładniej - wszystko, co jest z nią związane). Oczywiście mam również inne pasje, aczkolwiek ta jedna z nich jest mi najbliższa. Jak to się zaczęło?  No cóż...Nie będę tutaj nikogo oszukiwać. Wszystko zaczęło się od - przez wiele osób uwielbianego, a przez drugie tyle znienawidzonego - kpopu. U wielu osób (oczywiście nie wszystkich) miłość do tego kraju zaczęła się właśnie w taki bądź podobny sposób. U mnie również tak było.  Moje zainteresowanie Koreą rozpoczęło się mniej więcej 25 listopada 2018 roku. Poznałam wtedy przewspaniały zespół - BTS (bardzo przewidywalne, nieprawdaż?), który zauroczył mnie niebanalnymi tekstami swoich piosenek, anielskimi głosami oraz ujmującymi cechami charakteru (a także mega przystojnymi buźkami 😅). O czym dokładnie będzie mój blog? Krótko ujmując - o wszystkim i o niczym. W m